< >

Sídliště Invalidovna v Praze

Vojenské cvičiště u karlínské Invalidovny bylo vybráno pro sídliště již za první republiky. V 60. letech tu vyrostl okrsek s plnou občanskou vybaveností. Sídliště dostalo statut experimentu – ověřovalo novou koncepci bydlení i některé nové stavební postupy (např. železobetonové předepjaté panely délky 6 m). Urbanistické řešení odvádělo dopravu na obvod sídliště, střed pak zůstal volný pro pěší pohyb v zeleni, osazené výtvarnými díly. Kultivovaná forma domů s nádechem bruselského stylu nabízela byty od garsoniér po nadstandartní 4+1. Ve spolupráci s Ústavem bytové a oděvní kultury vzniklo modelové vybavení výstavních bytů.

Předností lokality byla dopravní obslužnost. Tramvajová linka vede do Karlína již od 19. století a naplánována sem byla i stanice metra (realizováno roku 1990). Těžištěm sídliště se stal obchodní okrsek, zvýrazněný vertikálou hotelového domu. V klidném nitru sídliště byly rozmístěny nižší deskové domy pěti až osmipodlažní a dva bodové dvanáctipodlažní věžové domy. K okrsku náležela také základní škola a školka s jeslemi s aktuální pavilonovou strukturou (byla již zbořena). Celkem 1 275 bytů pro 4 265 obyvatel nabízelo 33 různých dispozic. Malou výměru většiny z nich kompenzují sdílené prostory (např. klubovny, dílny, nebo privátní sklady ve sdílených patrech).

Hotelový dům s plechovou fasádou (hotel Olympik), po vzoru Unité d´habitation vyzdvižený na nohách, obsahuje minimální byty pro jednotlivce či páry, pro něž zajišťoval servis stravování, praní i nákupů. Zajímavostí sídliště je atypická, původně mazutová, výtopna s vysokým komínem a nezvyklou střešní konstrukcí, navrženou na principu prověšené řetězovky s betonovou skořepinou.

Adresa: Invalidovna, Praha 8

Realizace: 1958 ‒ 1967

Stavebník:

Projektant: Pražský projektový ústav, Josef Polák, Vojtěch Šalda, Václav Havránek, Jiří Lasovský, Vladimír Němeček, Jiří Novotný, František Šmolík, Miroslav Růžička, František Urbánek, Stanislav Horák, Josef Šedivý, Jan Zelený, Milan Rejchl, František Bäumelt, Jaroslav Peřina

Zhotovitel: Konstruktiva n. p., Montované stavby Praha, Prefa Praha

xMapa:

< >