< >

Skleněný palác v Praze-Dejvicích

Funkcionalistická perla – tak by se dal nazvat dům Zemské banky, který nechala ve druhé polovině 30. let postavit pro své zaměstnance. Nejenom bílá barva, zářivost skleněných ploch a obkladů, ale především vysoký standard bydlení s řadou technických vymožeností vede k tomuto příměru. Dům navrhl Richard F. Podzemný, autor mimo jiné, Podolského plaveckého bazénu nebo Motolské nemocnice. Dům patří k nejlepším a velmi dobře dochovaným stavbám pozdního funkcionalismu u nás, a je od roku 1964, právem chráněn jako kulturní památka.

Elegantní stavba bytového paláce může být vzorem do dnešních dní. Je kultivovanou dominantou bubenečského náměstí, které svým trojkřídlým půdorysem městotvorně uzavírá.

Sedm pater v čelním křídle a šest v postranních obsahuje 63 bytů – od garsoniér po čtyřpokojové. Všechny jsou vybaveny vestavěným nábytkem, americkou klimatizací a podlahovým topením a mají přístup do otevřených lodžií na dvorním průčelí. Na dvoře byly zřízeny garáže, jejich střecha byla upravena jako zahrada pro sportovní vyžití a relaxaci. Témuž účelu sloužila i plochá střecha, kde byly sluneční lázně chráněné markýzou. V suterénu pak byly situovány další provozy – např. prádelna, sušárna a mandl. Parter byl ponechán komerčnímu využití a svatební síni.

Dům je konstrukčně železobetonovým skeletem, díky čemuž získal i ve své velikosti neobyčejnou lehkost. Použití kvalitních materiálů (mramoru ve vstupní hale, leštěného chromovaného zábradlí a kování), střídmý geometrický design i samotné proporce všech součástí povyšuje tento dům na skutečný palác. Tento dojem už jen utvrzují domovníkem opečované zimní zahrady, i četná umělecká díla soudobých umělců – například keramické reliéfy Jana Laudy nebo leptaná skla od Jana Baucha. Skleněný palác je místem, kde se funkčnost snoubí s estetikou.

V letech 2001–2007 proběhla na tomto paláci náročná rekonstrukce.

Adresa: Náměstí Svobody 1, Praha Bubeneč

Realizace: 1935 ‒ 1937

Stavebník: Zemská banka

Projektant: Richard Ferdinand Podzemný

Zhotovitel:
xMapa:

< >