< >

Skleněný palác v Praze – Dejvicích

Funkcionalistická perla – tak by se dal nazvat dům Zemské banky, který nechala ve druhé polovině 30. let postavit pro své zaměstnance. Nejenom bílá barva, zářivost skleněných ploch a obkladů, ale především vysoký standard bydlení s řadou technických vymožeností vede k tomuto příměru. Dům navrhl Richard F. Podzemný, autor mimo jiné, podolského plaveckého bazénu nebo motolské nemocnice. Dům patří k nejlepším a velmi dobře dochovaným stavbám pozdního funkcionalismu u nás, a od roku 1964 je právem chráněn jako kulturní památka.

Elegantní stavba bytového paláce může být vzorem do dnešních dní. Je kultivovanou dominantou bubenečského náměstí, které svým trojkřídlým půdorysem městotvorně uzavírá.

Sedm pater v čelním křídle a šest v postranních obsahuje 63 bytů – od garsoniér po čtyřpokojové. Všechny jsou vybaveny vestavěným nábytkem, americkou klimatizací a podlahovým topením a mají přístup do otevřených lodžií na dvorním průčelí. Na dvoře byly zřízeny garáže, jejichž střecha byla upravena jako zahrada pro sportovní vyžití a relaxaci. Témuž účelu sloužila i plochá střecha, kde byly sluneční lázně chráněné markýzou. V suterénu pak byly situovány další provozy, např. prádelna, sušárna a mandl. Parter byl ponechán komerčnímu využití a svatební síni.

Dům je konstrukčně železobetonovým skeletem, díky čemuž získal i ve své velikosti neobyčejnou lehkost. Použití kvalitních materiálů (mramoru ve vstupní hale, leštěného chromovaného zábradlí a kování), střídmý geometrický design i samotné proporce všech součástí povyšují tento dům na skutečný palác. Tento dojem už jen utvrzují domovníkem opečovávané zimní zahrady i četná umělecká díla soudobých umělců, např. keramické reliéfy Jana Laudy nebo leptaná skla od Jana Baucha. Skleněný palác je místem, kde se funkčnost snoubí s estetikou.

V letech 2001 – 2007 proběhla na tomto paláci náročná rekonstrukce.

Adresa: Náměstí Svobody 1, Praha 6

Realizace: 1935 ‒ 1937

Stavebník: Zemská banka

Projektant: Richard Ferdinand Podzemný

Zhotovitel:
xMapa:

< >