< >

Háskova vila v Jablonci nad Nisou

Funkcionalistickou vilu v zahradě si nechal na jednom z předměstí Jablonce nad Nisou, blízko přehrady Mšeno, postavit Jaroslav Hásek se svou ženou Zdeňkou. Vila od architekta Heinricha Lauterbacha (1893 – 1973) ztělesňuje nejprogresivnější myšlenky o novém bydlení, které se formovaly v kruzích německého Werkbundu, Bauhausu apod. a patří k nejkrásnějším modernistickým vilám u nás.

Bratři Háskovi získali majetek díky dokonale promyšlenému podnikatelskému záměru, když se ve sklářském průmyslu zaměřili na export skleněných náramků – benglí, které jsou tradiční součástí indického odívání. Při návštěvě výstavy Wohnung und Werkraum ve Vratislavi zaujal manžele Háskovy vzorový dům architekta H. Lauterbacha, kterého poté oslovili s žádostí o návrh rodinného sídla v Jablonci.

Oproti svému výstavnímu předobrazu má jablonecká vila jednu z výrazných předností – je obklopena nádhernou rozsáhlou zahradou. Renomovaný architekt H. Lauterbach dokázal zkušeně využít svažitého terénu nad přehradou. Dům půdorysu L se skládá ze dvou křídel, rozčleněných podle určení a funkce. Menší západní křídlo je vyzdviženo na pilotách a tvoří závětří chránící vstup do domu. V zaobleném průčelí, směřujícímu k Ještědu, byla zřízena jídelna s nádherným výhledem a obývací pokoj s mramorovým krbem. Dále jsou zde umístěny provozy související s přípravou pokrmů a pokoj služky. Křídlo po celém obvodu obíhá terasa, která umožňuje přímý vstup dolů do zahrady. Jižně orientované kolmé křídlo je již čistě privátní. Přízemí je věnováno provozním prostorům – sklepy, prádelna, kotelna, garáž, byt řidiče. Obytná část vily je vyzdvižena do prvního patra, kde jsou umístěny ložnice, koupelna, budoár a dětský pokoj. Horní ustoupené patro náleží příležitostnému provozu a vchází se z něj na terasu, umístěnou na ploché střeše.

S progresivním domem Jaroslava Háska sousedí vila jeho bratra, legionáře Rudolfa, kterou v puristickém stylu navrhl architekt Oldřich Liska.

V posledních letech byla vila zrekonstruována, je v soukromých rukách.

Adresa: Průběžná 449/10, 466 02 Jablonec nad Nisou

Realizace: 1930 ‒ 1931

Stavebník: Jaroslav a Zdeňka Háskovi

Projektant: Heinrich Lauterbach

Zhotovitel: Max Daut

xMapa:

< >